Step 1: Learn to differentiate between price and value! This is where many fail already, just because someone asks for $5 for a coffee doesn't mean the coffee is worth $5... it might be worth $50 to someone who needs a kick of caffeine or $1 for someone looking at the ingredients... I do love this topic as well, enjoyed your article, thanks for writing it!